Маат: Разлика помеѓу преработките

Додадени 33 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: ko:마트 (신화); козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: честопати -> често пати)
с (Бот Додава: ko:마트 (신화); козметички промени)
[[СликаПодатотека:Maat.jpg|thumb]]
'''Ма’ат''' или Мает, се претпоставува дека се изговарало Мух-ахт, претставувал древен египетски концепт за вистината, поредокот - закон, моралност и правда - што бил обоготворен како божица. При создавањето откако Маат воспоставила ред во универзумот од хаосот, таа била задолжена за регулирање на ѕвездите, годишните времиња и дејствата на смртниците и боговите.
Нејзин машки пандан бил богот [[Тот]] и нивните атрибути се исти. Така Маат, како и Тот, го претставувала Логосот на [[Платон]]. По издигнувањето на [[Ра]], двете божества се насликани како го водат заедно неговиот брод, секој на посебна страна.
[[it:Maat]]
[[ja:マアト]]
[[ko:마트 (신화)]]
[[lt:Maat]]
[[nl:Maät]]