Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

Проширување
(Проширување)
{{Олимписка инфокутија
| Име = XXV Летна Универзијада
| Лого = Belgrado2009.png
| Коментар =
| Град домаќин = [[Белград]], [[Србија]]
 
На Универзијадата учествуваа околу 9.000 учесници од 145 земји, од кои околу 6.300 спортисти, кои настапија во 15 спортови во 461 дисциплина.
 
== Избор на град-домаќин ==
{| class="wikitable" align="left" border="1" cellpadding="3" style="border-collapse: collapse;"
|-
! colspan="6" | Кандидати
|-
| '''Град'''
| '''Земја'''
|-
||[[Белград]]||{{СРБ}}
|-
||[[Монтереј]]||{{МЕК}}
|-
||[[Познањ]]||{{ПОЛ}}
|}
Процесот за избор на град-домаќин за Летната Универзијада во 2009 започна во [[2004]]. Белград, заедно со уште [[Монтереј]] во [[Мексико]] и [[Познањ]] во [[Полска]] беа кандидати за град-домаќин на настанот. Предност на Белград му даваа настаните, кои во градот беа организирани во тековните неклку години, како [[Европско првенство во кошарка - 2005|европското првенство во кошарка]] во [[2005]], [[Европско првенство во ватерполо - 2006|европското првенство во ватерполо]] во [[2006]] и [[Европски младински олимписки фестивал|европскиот малдински олимписки фестивал]] во [[2007]]. Пред оваа успешна кандидатура, градот беше и кандидат за град-домаќин на Летните олимписки игри во 1992, кога беше елиминиран во третото коло од изборот и кандидатурата за нардените Летни олимписки игри во 1996, кога отпадна уште во првото коло од изборот.<ref>{{cite web|url=http://www.okscg.org.yu/s101e.htm|title=History of the Olympic Committee of Serbia|publisher=Olympic Committee of Serbia|accessdate=2007-05-19}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.olympic.org/uk/games/past/index_uk.asp?OLGT=1&OLGY=1996|publisher=Official Website of the Olympic Movement|title=Atlanta 1996|accessdate=2007-05-19}}</ref>
 
== Маскота ==
[[Податотека:Univerzijada-zgradaalbanija.jpg|мини|десно|Промотивен плакат со логот на Летната Универзијада 2009 во Белград]]
Маскота на Летната Универзијада во 2009 е [[врабец]], бидејќи оваа птица е симбол на Белград. На конкурсот за име на врабецот, победи предлогот „Срба“, пред предлозите „Цврле“ и „Џивџан“.<ref>{{cite web|url=http://www.nadlanu.com/Dynamic/News,intItemID,126899,intCategoryID,225.html|publisher=Na Dlanu|title=Maskota Univerzijade - Srba |accessdate=2009-07-26}}</ref>
 
== Собиралишта ==
Летна Универзијада во 2009 се одржа на 59 собиралишта во Белград, [[Земун]], [[Панчево]], [[Обреновац]], [[Нови Сад]], [[Смедерево]] и [[Вршац]]. Церемониите на отворање и затворање се одржаа во [[Белградска арена]]. Планот беше овие церемонии да се одржат на [[Стадион Црвена ѕвезда|стадионот Црвена ѕвезда]], но ова идеја не се оствари поради големите трошоци.
 
Во Обреновац се одржаа натпреварите во ватерполо и одбојка, а во Панчево и Вршац во кошарка. Нови Сад и Инџија, исто така беа домаќини на натпреварите во одбојка.<ref>[http://www.ub2009.org/Dokumenta/Sportski%20objekti/Lista_objekata_UB2009_sportski.pdf Список на објекти за Летната Универзијада во Белград во 2009]{{sr}}</ref>
 
<gallery>
Податотека:Fk Red Star stadium.jpg|[[Стадион Црвена ѕвезда]]
Податотека:Enterijer 1a.jpg|[[Белградска арена]]
ПодатотекаSRC Tasmajdan.JPG|[[СРЦ Ташмајдан]]
Податотека:Pesic u Zvezdi.jpg|[[Сала Пионир]]
Податотека:FK Partizan 02.jpg|[[Стадион Партизан]]
Податотека:Ofk Belgrade stadion.OFK.jpg|[[Младински стадион (Белград)|Младински стадион]]
Податотека:Spens.jpg|[[СПЕНС]]
Податотека:Vrsac, Centar Milenjum.jpg|[[Центар Милениум]]
</gallery>
 
== Универзитетско село ==
Универзитетското село, во кое беа сместени спортистите се наоѓа во [[Нов Белград]], на 15 km од [[Аеродром Никола Тесла|аеродромот Никола Тесла]] и 6 km од центарот на градот и е изградена специјално за овој настан. „Селото“ го сочинуваат 14 објекти со 1.858 модерни станови, деловни и административни згради на површина од 15 ha. Секоја зграда во станбен простор е наречена по еден цвет. По заврѓшувањето на Универзијадата, становите веќе се во продажба.
 
Во рамките на подготовките за Универзијада, беше раселено и нехигиенското насление, од околината на кое се наоѓа Универзитетското село, само за да им се овозможат подобри услови на спортистите.
 
Универзитетското село беше официјално отворено на 24 јуни 2009 година.
 
<gallery>
Податотека:Universiade2009construction4.jpg|Изградба на Универзитетското село
Податотека:Universiade Belgrade 2009 1.jpg|Универзитетското село
</gallery>
 
== Спортови ==
{|
|valign="top"|
|width="50%" valign="top"|
*[[Слика:Athletics pictogram.svg|20п]] [[Атлетика]]
*[[Слика:Water polo pictogram.svg|20п]] [[Ватерполо]]
*[[Слика:Basketball pictogram.svg|20п]] [[Кошарка]]
*[[Слика:Fencing pictogram.svg|20п]] [[Мечување]]
*[[Слика:Swimming pictogram.svg|20п]] [[Пливање]]
*[[Слика:Football pictogram.svg|20п]] [[Фудбал]]
*[[Слика:Diving pictogram.svg|20п]] [[Скокови во вода]]
*[[Слика:Gymnastics (artistic) pictogram.svg|20п]] [[Спортска гимнастика]]
*[[Слика:Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg|20п]] [[Ритмичка гимнастика]]
*[[Слика:Judo pictogram.svg|20п|20п]] [[Џудо]]
*[[Слика:Tennis pictogram.svg|20п]] [[Тенис]]
*[[Слика:Table tennis pictogram.svg|20п]] [[Пинг-понг]]
*[[Слика:Volleyball (indoor) pictogram.svg|20п]] [[Одбојка]]
*[[Слика:Archery pictogram.svg|20п]] [[Стреличарство]]
*[[Слика:Taekwondo pictogram.svg|20п]] [[Теквондо]]
*[[Слика:Judo pictogram.svg|20п]] [[Џудо]]
|}
 
== Календар ==
Во продолжение е даден каленадрот со распоредот на натпревари на 25. Летна Универзијада.
{| class="wikitable" style="margin:0.5em auto; font-size:90%;"
|-
|bgcolor=#00cc33| ● ||Церемонија на отворање|| bgcolor=#3399ff| ● || Натпревари || bgcolor=#ffcc00| ● ||Финалиња||bgcolor=#ee3333| ● ||Церемонија на затворање
|-
{{end box}}
{| class="wikitable" style="margin:0.5em auto; font-size:90%; line-height:1.25em;"
|-
! colspan="2" | јуни/јули !! 30 !! 01 !! 02 !! 03 !! 04 !! 05 !! 06 !! 07 !! 08
!09 !! 10 !! 11 !! 12 !!Вкупно
|-
| colspan="2" | Ceremonies || ||bgcolor=#00cc33 align=center|●|| || || || || || || || || || ||bgcolor=#ee3333 align=center|●||
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Стреличарство]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->|
<!-- 03 -->|
<!-- 04 -->|
<!-- 05 -->|
<!-- 06 -->|
<!-- 07 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 08 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 09 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 8
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 10
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Атлетика]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->|
<!-- 03 -->|
<!-- 04 -->|
<!-- 05 -->|
<!-- 06 -->|
<!-- 07 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 08 -->| bgcolor=#ffcc00 | 6
<!-- 09 -->| bgcolor=#ffcc00 | 10
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 9
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 9
<!-- 12 -->| bgcolor=#ffcc00 | 10
<!-- T -->| 46
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Кошарка]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 02 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 03 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 06 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 07 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 08 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 09 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 10 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 2
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Скокови во вода]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->|
<!-- 03 -->|
<!-- 04 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 05 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 06 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 07 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 08 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 09 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 11 -->|
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 12
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Мечување]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 03 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 04 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 05 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 06 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 07 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 08 -->|
<!-- 09 -->|
<!-- 10 -->|
<!-- 11 -->|
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 12
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Фудбал]]
<!-- 30 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 02 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 02 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 06 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 07 -->|
<!-- 08 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 09 -->|
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 11 -->|
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 2
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Спортска гимнастика]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 03 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 04 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 05 -->| bgcolor=#ffcc00 | 10
<!-- 06 -->|
<!-- 07 -->|
<!-- 08 -->|
<!-- 09 -->|
<!-- 10 -->|
<!-- 11 -->|
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 14
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Ритмичка гимнастика]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->|
<!-- 03 -->|
<!-- 04 -->|
<!-- 05 -->|
<!-- 06 -->|
<!-- 07 -->|
<!-- 08 -->|
<!-- 09 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 6
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 8
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Џудо]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->|
<!-- 03 -->|
<!-- 04 -->|
<!-- 05 -->|
<!-- 06 -->|
<!-- 07 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 08 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 09 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 18
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Пливање]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->|
<!-- 03 -->|
<!-- 04 -->|
<!-- 05 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 06 -->| bgcolor=#ffcc00 | 5
<!-- 07 -->| bgcolor=#ffcc00 | 5
<!-- 08 -->| bgcolor=#ffcc00 | 7
<!-- 09 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 7
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 8
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 40
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Пинг-понг]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 03 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 05 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 05 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 07 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 08 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 09 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 09 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 11 -->|
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 7
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Теквондо]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 02 -->| bgcolor=#ffcc00 | 5
<!-- 03 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 04 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 05 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 06 -->| bgcolor=#ffcc00 | 4
<!-- 07 -->|
<!-- 08 -->|
<!-- 09 -->|
<!-- 10 -->|
<!-- 11 -->|
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 21
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Тенис]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->|
<!-- 03 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 05 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 06 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 07 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 08 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 09 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 2
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 5
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 7
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Одбојка]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->|
<!-- 02 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 03 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 06 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 07 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 08 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 10 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 12 -->|
<!-- T -->| 2
|- align="center"
| colspan="2" align="left" | [[Ватерполо]]
<!-- 30 -->|
<!-- 01 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 02 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 03 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 04 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 05 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 06 -->|bgcolor="#3399ff" |
<!-- 07 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 08 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 09 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 10 -->| bgcolor="#3399ff" |
<!-- 11 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- 12 -->| bgcolor=#ffcc00 | 1
<!-- T -->| 2
|-
! colspan="2" | Вкупно златно медали!! !! !! 8!! 7!!10!!21!!12!!17!!19!!21!!35!!42!!11!!203
|}
 
== Освојувачи на медали ==
{| {{RankedMedalTable|class=wikitable sortable}}
|-
| 1 ||align=left| {{flagteam|RUS}} || 27 || 22 || 27 || 76
|-
| 2 ||align=left| {{flagteam|CHN}} || 22 || 21 || 15 || 58
|-
| 3 ||align=left| {{flagteam|KOR}} || 21 || 11 || 15 || 47
|-
| 4 ||align=left| {{flagteam|JPN}} || 20 || 21 || 32 || 73
|-
| 5 ||align=left| {{flagteam|USA}} || 13 || 13 || 13 || 39
|-
| 6 ||align=left| {{flagteam|UKR}} || 7 || 11 || 13 || 31
|-
| 7 ||align=left|[[Image:Chinese_Taipei_University_Sports_Flag.PNG|23px]] [[Chinese Taipei]] <small>(TPE) || 7 || 5 || 5 || 17
|-
| 8||align=left| {{flagteam|ITA}} || 6 || 14 || 11 || 31
|-
| 9 ||align=left| {{flagteam|POL}} || 6 || 10 || 8 || 24
|-
|-bgcolor=ccccff<!--The host country, standard for all Olympics medal tables-->
| 10||align=left| {{flagteam|SRB}} || 5 || 5 || 9 || 19
|-
| 11||align=left| {{flagteam|AUS}} || 5 || 2 || 1 || 8
|-
| 11||align=left| {{flagteam|IRI}} || 5 || 2 || 1 || 8
|-
| 13 ||align=left| {{flagteam|FRA}} || 4 || 8 || 9 || 21
|-
| 14||align=left| {{flagteam|BLR}} || 4 || 2 || 5 || 11
|-
| 15||align=left| {{flagteam|ESP}} || 4 || 0 || 6 || 10
|-
| 16||align=left| {{flagteam|MEX}} || 3 || 5 || 5 || 13
|-
| 17||align=left| {{flagteam|GER}} || 3 || 3 || 11 || 17
|-
| 18||align=left| {{flagteam|GBR}} || 3 || 1 || 3 || 7
|-
| 19||align=left| {{flagteam|SUI}} || 3 || 1 || 1 || 5
|-
| 20||align=left| {{flagteam|NED}} || 3 || 0 || 2 || 5
|-
| 20||align=left| {{flagteam|POR}} || 3 || 0 || 2 || 5
|-
| 22||align=left| {{flagteam|CAN}} || 2 || 7 || 6 || 15
|-
| 23||align=left| {{flagteam|RSA}} || 2 || 2 || 5 || 9
|-
| 23||align=left| {{flagteam|TUR}} || 2 || 2 || 5 || 9
|-
| 25||align=left| {{flagteam|BRA}} || 2 || 2 || 2 || 6
|-
| 26||align=left| {{flagteam|CUB}} || 2 || 1 || 2 || 5
|-
| 27||align=left| {{flagteam|SLO}} || 2 || 0 || 2 || 4
|-
| 28||align=left| {{flagteam|AZE}} || 2 || 0 || 0 || 2
|-
| 28||align=left| {{flagteam|HKG}} || 2 || 0 || 0 || 2
|-
| 30||align=left| {{flagteam|PRK}} || 1 || 3 || 4 || 8
|-
| 31||align=left| {{flagteam|HUN}} || 1 || 2 || 5 || 8
|-
| 32||align=left| {{flagteam|KAZ}} || 1 || 2 || 4 || 7
|-
| 33||align=left| {{flagteam|NZL}} || 1 || 2 || 1 || 4
|-
| 33||align=left| {{flagteam|ROU}} || 1 || 2 || 1 || 4
|-
| 35||align=left| {{flagteam|CZE}} || 1 || 1 || 4 || 6
|-
| 36||align=left| {{flagteam|KEN}} || 1 || 1 || 1 || 3
|-
| 36||align=left| {{flagteam|LTU}} || 1 || 1 || 1 || 3
|-
| 36||align=left| {{flagteam|MDA}} || 1 || 1 || 1 || 3
|-
| 36||align=left| {{flagteam|SEN}} || 1 || 1 || 1 || 3
|-
| 40||align=left| {{flagteam|BUL}} || 1 || 0 || 1 || 2
|-
| 41||align=left| {{flagteam|HON}} || 1 || 0 || 0 || 1
|-
| 41||align=left| {{flagteam|LAT}} || 1 || 0 || 0 || 1
|-
| 41||align=left| {{flagteam|SWE}} || 1 || 0 || 0 || 1
|-
| 44||align=left| {{flagteam|EGY}} || 0 || 2 || 4 || 6
|-
| 45||align=left| {{flagteam|CRO}} || 0 || 2 || 1 || 3
|-
| 45||align=left| {{flagteam|MGL}} || 0 || 2 || 1 || 3
|-
| 45||align=left| {{flagteam|VIE}} || 0 || 2 || 1 || 3
|-
| 48||align=left| {{flagteam|THA}} || 0 || 1 || 6 || 7
|-
| 49||align=left| {{flagteam|SVK}} || 0 || 1 || 3 || 4
|-
| 50||align=left| {{flagteam|ARM}} || 0 || 1 || 2 || 3
|-
| 50||align=left| {{flagteam|BEL}} || 0 || 1 || 2 || 3
|-
| 52||align=left| {{flagteam|ISR}} || 0 || 1 || 1 || 2
|-
| 53||align=left| {{flagteam|ALG}} || 0 || 1 || 0 || 1
|-
| 53||align=left| {{flagteam|AUT}} || 0 || 1 || 0 || 1
|-
| 53||align=left| {{flagteam|ECU}} || 0 || 1 || 0 || 1
|-
| 56||align=left| {{flagteam|DEN}} || 0 || 0 || 1 || 1
|- class="sortbottom"
!colspan=2| Вкупно || 204 || 203 || 262 || 669
|}
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
== Надворешни врски ==
{{commonscat|2009 Summer Universiade}}
*[http://www.universiade-belgrade2009.org/Default.aspx Официјална Интернет презентација]
*[http://www.fisu.net/ Официјално мрежно место]
*[http://www.mojsport.net/blog/category/univerzijada-2009 Сè за Универзијадата]
*[http://www.vaterpolosvet.piczo.com/ Резултати од турнирот во ватерполо]
 
 
 
[[Категорија:Летни Универзијади|2009]]
[[Категорија:2009 во спортот]]
 
 
[[de:Sommer Universiade 2009]]