Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

нема опис на уредувањето
| Стадион = [[Белградска арена]]
}}
25. '''Летна Универзијада''' се одржа од [[1 јули|1]] до [[12 јули]] [[2009]] во [[Белград]], [[Србија]]. Церемонијата на свеченото отворање се одржа во [[БелграскаБелградска арена]], а настанот официјално беше отворен од страна на премиерот на [[Србија]], [[Мирко Цветковиќ]].
 
На Универзијадата учествуваа околу 9.000 учесници од 145 земји, од кои околу 6.300 спортисти, кои настапија во 15 спортови во 461 дисциплина.