Разлика помеѓу преработките на „Опра Винфри“

Додадени 69 бајти ,  пред 10 години
с
+слика
с (Бот Додава: war:Oprah Winfrey)
с (+слика)
{{Внимание}}
{{Викифицирање}}
 
[[File:Oprah Winfrey (2004).jpg|thumb|220px|Опра Винфри]]
 
'''Опра Геил Винфри''' ([[англиски]]: Oprah Gail Winfrey) е американска медијска личност. Номинирана за [[Оскар|академска награда]] за [[актер]]ка, [[продуцент]], [[критичар]] за книжевност, и издавач на магазини, најдобро позната по неа нареченото многунаградувано шоу, кое стана најгледано шоу од таков тип во историјата. Таа беше рангирана како најбогата афро американка на 20 -от век најголем афро американски [[филантроп]] на сите времиња. И еднаш беше единствениот црн милијардер. Таа е исто така според некои проценки највлијателна жена во светот.
2.119

уредувања