Разлика помеѓу преработките на „Птоломеј II Керавн“

с
Бот Менува: vi:Ptolemaios Keraunos; козметички промени
с (Бот Менува: vi:Ptolemaios Keraunos; козметички промени)
''Керавн'' значи „[[грмотевица]]“ или „[[гром]]“.
 
== Наворешни врски ==
*[http://www.livius.org/ps-pz/ptolemies/ptolemy_keraunos.html Птоломеј Керавн] од Јона Лендеринг {{en}}
 
 
{{start box}}
{{succession box|title=[[Крал на Македон]]ија|before=[[Лизимах]]|after=[[Мелегар]]|years=281–279281–279 п.н.е.}}
{{end box}}
{{MacedonKings}}
[[ru:Птолемей II Керавн]]
[[sr:Птолемеј Кераун]]
[[vi:PtolemyPtolemaios Keraunos]]
[[zh:托勒密二世 (馬其頓)]]