Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Абуџа''' е [[главен град]] на [[Нигерија]]. Има околу 2,5 милиони жители. Градот е сместен во [[Федерална главна територија|Федералната главна територија]]. Абуџа постана главен град на Нигерија на [[12 декември]], [[1991]] година, на местото на дотогашниот главен град [[Лагос]]. Голем дел од дизајнот на зградите во градот е дело на [[Јапонија|јапонскиот]] архитект [[Кензо Танге]].
 
{{АфрикаНигерија-никулец}}
 
{{Главни градови во Африка}}