Разлика помеѓу преработките на „Александар Алехин“

нема опис на уредувањето
[[Слика:AlexanderAlekhine.jpg|десно|thumb|200px|Александар Александрович Алехин]]
'''Александар Александрович Алехин''' ([[рус.]] ''Александр Александрович Алехин'') ([[Москва]], [[1 ноември]] [[1892]] - [[24 март]] [[1946]]) ебил [[Русија|руски]] [[шаховски велемајстор]], еден од најголемите мајстори во историјата на [[шах]]от. Бил светски првак од [[1927]] до [[1935]] година и од [[1937]] до [[1946]] година.
 
== Цитати ==