Аналогија (биологија): Разлика помеѓу преработките

с
Бот Брише: ar:المحاكاة (أحياء); козметички промени
(Нова)
 
с (Бот Брише: ar:المحاكاة (أحياء); козметички промени)
[[ImageПодатотека:Homology.jpg|thumb|250px|Крилата на [[птеросаурус]]от (1), [[Лилјаци|лилјаците]] (2) и [[птици]]те (3) се аналогни: тие ја имаат истата функција и се слични по својата структура, но секое од нив еволуирало независно.]]
'''Аналогиите''' се [[Анатомија|анатомски]] или [[ген]]ски карактеристики кои ја имаат истата форма или функција кај различни [[вид]]ови кои немаат заеднички предок. На пример, крилата на [[Птици|птицата]] и [[пеперутка]]та се аналогни структури бидејќи тие се слични по форма и функција. И двата многу различни видови го решиле проблемот на полетувањето од земјата на приближно ист начин. Но, нивните крила се доста различни по својата внатрешност. Птиците имаат внатрешна мрежа од [[Коска|коски]], додека пеперуткините крила немаат коски и ја одржуваат својата форма главно поради [[флуид]]ниот притисок. Аналогиите може да се резултат или на [[Хомологија (биологија)|хомологии]] или на [[Хомоплазија|хомоплазии]], но заедничкиот предок (доколку постои) е непознат.
 
[[Категорија:Еволутивна биологија]]
 
[[ar: المحاكاة (أحياء)]]
[[ca:Analogia (biologia)]]
[[de:Analogie (Biologie)]]
[[en:Analogy (biology)]]
[[et:Analoogia (bioloogia)]]
[[es:Analogía (biología)]]
[[et:Analoogia (bioloogia)]]
[[fr:Analogie (évolution)]]
[[nl:Analogie (biologie)]]