Хомологија (биологија): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(Слика)
Нема опис на уредувањето
Меѓутоа, може да постојат и нехомологни структурни сличности помеѓу видовите. При вакви случаи, заедничкиот предок не ги имал истите анатомски структури како своите наследници. Сличностите кои се јавуваат кај наследниците се резултат од независен развиток во новите сепаративни [[Еволуција|еволутивни]] линии. Такви збунувачки сличности се нарекуваат [[Хомоплазија|хомоплазии]]. Хомопластичните структури може да се должат на [[Паралелна еволуција|паралелизам]], [[Конвергентна еволуција|конвергенција]], [[Аналогија (биологија)|аналогија]] или од спонтаност.
 
{{БиоЕво-никулец}}
 
[[Категорија:Еволутивна биологија]]