Разлика помеѓу преработките на „Еуфрат“

Додаден 31 бајт ,  пред 10 години
с
Бот Додава: jv:Kali Eufrat; козметички промени
с (Бот Додава: war:Euprates)
с (Бот Додава: jv:Kali Eufrat; козметички промени)
[[СликаПодатотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Еуфрат''' е западната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Сирија]] и [[Ирак]] каде што се влева во [[персиски залив|Персискиот залив]].
 
== Имиња ==
 
{|class="wikitable"
[[it:Eufrate]]
[[ja:ユーフラテス川]]
[[jv:Kali Eufrat]]
[[ko:유프라테스 강]]
[[ku:Firat]]