Разлика помеѓу преработките на „Њу Орлеанс“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
Њу Орлеанс се наоѓа во југоистокот дел на Луизијана, на [[Мисисипи (река)|реката Мисисипи]]. Градот се граничи со парохиите [[Сент Тамани Парохија, Луизијана|Сент Тамани]] (север), [[Сент Бернард Парохија, Луизијана|Сент Бернард]] (исток), [[Плакмин Парохија, Луизијана|Плакмин]] (југ), и [[Џеферсон Парохија|Џеферсон]] (југ и запад).<ref>{{cite web | url=http://geology.com/county-map/louisiana.shtml | title=Louisiana Parish Map with Administrative Cities| accessdate=2008-03-18}}</ref><ref name="citycharter">{{cite web | url=http://cityofno.com/portal.aspx?portal=1&tabid=9 | title=Home Rule Charter of the City of New Orleans as amended through January 1, 1996 | date=1996-01-01 | accessdate=2008-03-18}}</ref> [[Пончартрејн (езеро)|Езерото Пончартрејн]], од што има дел во градот, се наоѓа северно од градот и [[Бороње (езеро)|езерото Бороње]] се наоѓа на исток од градот.<ref name="citycharter"/>
 
Градот е именуван по [[Филип II Орлеански]], Регентот на Франција, и е познат за негово мултикултурализам наследство<ref>{{cite web|url=http://www.neworleansonline.com/neworleans/multicultural/multiculturalhistory/index.html | title=Multicultural History | accessdate=2008-04-26}}</ref> кујна, архитектура, музика,<ref name="pbsjazz">{{cite web
| title=New Orleans: The Birthplace of Jazz
| work=PBS &ndash; JAZZ A Film By Ken Burns
| work=U.S. Dept. of State &ndash; USINFO
| url=http://usinfo.state.gov/scv/Archive/2006/Apr/03-859354.html
| accessdate=2006-05-17}}</ref>, кујна, архитектура, музика, и својот годишен [[Марди Гра]] фестивал.
 
 
2.135

уредувања