Разлика помеѓу преработките на „Санто Доминго“

Додадени 193 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
'''Санто Доминго де Гузман''' е [[главен град]] на [[Доминиканска Република|Доминиканската Република]]. Овој град има околу 2.253.437 жители. Градот се наоѓа на островот [[Хаити (остров)|Хаити]], на бреговите на [[Карипско Море|Карипското Море]]. Сместен е на устието на реката [[Озама]]. Санто Доминго е најстарата постојано населена европска населба во [[Америка]] и бил првото седиште на [[Шпански колонии|шпанските колонијални]] територии.
 
{{ГеоДоминиканска Република-никулец}}
 
{{Главни градови на Северна и Средна Америка}}
 
[[Категорија:Главни градови во Средна Америка|Санто Доминиго]]
[[Категорија:СреднаДоминиканска АмерикаРепублика]]
[[Категорија:Градови во Доминиканска Република]]
[[Категорија:Санто Доминго]]
 
[[am:ሳንቶ ዶሚንጎ]]