Разлика помеѓу преработките на „Сукре“

Додадени 74 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Сукре''' (население 247,300 во [[2006]])е уставниот главен град на [[Боливија]], центар на Врховниот Суд на Боливија и центар на департментот [[Чукисака (департмент)|Чукисака]]. Градот се наоѓа на југот од земјата, на надморска височина од 2750 метри. Оваа пониска надморска височина му овозможува на градот топла [[клима]].
 
{{ГеоБоливија-никулец}}
 
{{Главни градови во Јужна Америка}}
 
[[Категорија:Боливија]]