Разлика помеѓу преработките на „Наруто Узумаки“

Додадени 2.116 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
<font color="#4F7942" face="Comic Sans MS" size="15">
{{Инфокутија Лик
| colour = orange
| colour text = white
| name = Наруто Узумаки
| series = [[Наруто]]
| image =
| caption =
| first = Наруто манга издание 1<br>Наруто аниме епизода 1
| lbl1 = Глас од
| data1 = '''Јапонски''': <br> [[Јунко Такеучи]]<ref name="threejap">{{cite episode|title=宿敵!?サスケとサクラ|series=Naruto|credits=Studio Pierrot|network=TV Tokyo|airdate=October 17, 2002}}</ref> <br> '''Англиски''': <br /> [[Маил Фланаган]]<ref name="threeeng">{{cite episode|title=Sasuke and Sakura: Friends or Foes?|series=Naruto|credits=Studio Pierrot|network=Cartoon Network|airdate=September 17, 2005}}</ref>
| cause =
| creator =
| portrayer =
| episode =
| nickname =
| alias =
| species =
| gender =
| age =12<ref>{{cite book |last=Kishimoto|first=Masashi|title=NARUTO―ナルト―[秘伝・臨の書]|year=2002 |publisher=[[Shueisha]] |page=31 |isbn=4-08873-288-X}}</ref>-13<ref name="Stats">{{cite book |last=Kishimoto|first=Masashi|title=NARUTO―ナルト―[秘伝・闘の書]|year=2005 |publisher=Shueisha |pages=29 |isbn=4-08873-734-2}}</ref> во [[Наруто дел 1|Дел 1]]<br> 15<ref>{{cite journal|title=Hiden: Shō no Sho Official Character Databook Mini|journal=Weekly Shōnen Jump|issue=18|page=6|year=2005|publisher=Shueisha}}</ref>-16<ref>{{cite book|author=Kishimoto, Masashi|title=Naruto Character Official Data Book Hiden Sha no Sho|year=2008|publisher=Shueisha|page=25|isbn=978-4-08-874247-2}}</ref> во [[Наруто дел 2|Дел 2]]
| born = October 10<ref name="Stats"/>
| death =
| specialty = Клонови
| occupation =
| title =
| callsign =
| family =
| spouse =
| significantother=
| children =
| relatives =
| residence =
| religion =
| nationality =
| imdb_id =
}}</font>
 
'''Наруто Узумаки''' ([[јапонски]]: うずまきナルト) е [[измислен лик]] и главен [[протагонист]] од [[аниме]] и [[манга]] серијалот [[Наруто]] креиран од Масаши Кишимото. Кога го креирал ликот, Кишимото сакал да го направи „едноставен и глупав“, додека му додавал каракеристики кои наликуваат на тие од [[Сон Гоку]], главниот лик од [[Змаева топка|Драгонбол]] серијалот.
Сепак, Кишимото исто така го додал мрачното минато на Наруто за да го направи единствен. Првичниот дизајн на Наруто бил променуван неколку пати од страна на Кишимото, менувајќи му ја облеката за да го направат поприфатен од публиката, или за да го направат полесен за цртање.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
{{измислен-лик-никулец}}
2.626

уредувања