Разлика помеѓу преработките на „Наруто Узумаки“

Додадени 44 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: '''Наруто Узумаки''' (јапонски: うずまきナルト) е измислен лик и главен протагонист од...)
 
'''Наруто Узумаки''' ([[јапонски]]: うずまきナルト) е [[измислен лик]] и главен [[протагонист]] од [[аниме]] и [[манга]] серијалот [[Наруто]] креиран од Масаши Кишимото. Кога го креирал ликот, Кишимото сакал да го направи „едноставен и глупав“, додека му додавал каракеристики кои наликуваат на тие од [[Сон Гоку]], главниот лик од [[Змаева топка|Драгонбол]] серијалот.
Сепак, Кишимото исто така го додал мрачното минато на Наруто за да го направи единствен. Првичниот дизајн на Наруто бил променуван неколку пати од страна на Кишимото, менувајќи му ја облеката за да го направат поприфатен од публиката, или за да го направат полесен за цртање.
 
{{измислен-лик-никулец}}
 
[[ar:ناروتو أوزوماكي]]
2.626

уредувања