Разлика помеѓу преработките на „Квадратна стапка“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
== Употреба низ историјата ==
Пред [[метрикација]]та, квадратната стапка се кроистелакористела ширум [[Европа]], како дел од народните [[мерен систем|мерни системи]], кои значајно се разликувале од регион до регион. Еве некои примери:
* [[Баварија|Баварска]] квадратна стапка = 0.0864751 m²
* [[Прусија|Пруска]] квадратна стапка = 0.098504 m²