Пиластер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 18 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: li:Pilaster; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот Додава: li:Pilaster; козметички промени)
[[Податотека:Architecture-pilasters.jpg|thumb|135px|Пилстри на зградата на окружниот суд во [[Спрингфилд, Охајо]]]]
Во [[архитектура]]та, a '''пиластер''' е сосема малку издаден столб зграден во ѕид. Пиластерот е зарамнет или скратен [[столб]] кој обично оди заедно со [[капител]] и [[перваз]], како и во низок [[релјеф]] или рамен наспроти еден ѕид. Овој [[:Категорија:Архитектонски елементи|архитектонски елемент]] го наоѓаме во [[Класична архитектура|класичната архитектура]] и има за цел да даде впечаток на потпорен [[столб]], но само со украсна вредност. Наспроти ова, [[врзан столб]] или [[дирек]] може да го држи ѕидот и покривот над него.
 
Пиластрите често ги наоѓаме непосредно по страните на една врата или прозорско окно на една [[фасада]], а понекогаш и заедно со квадратни или округли столбови. Во овој случај, столбовите се оддалечени за извесно растојание од ѕидот и имаат за цел да го потпираат ѕдот или покривот над нив, како да речема кај едно [[портико]]. Овие вертикални елементи се користат и како потпора за вдлабнат [[архиволт]] околу еден влез.
Пиластерот може да има едноставен квадратен профил ([[пресек]]) или може да биде украсен во еден од стиловите на [[Архитектонски поредок|класичниот архитектонски поредок]] како [[џиновски ред]] како изрежани столбови со висина од два спрата. Овој елемент од [[Старогрчка архитектура|старогрчката]] и [[Римска архитектура|римската архитектура]] бил преземен и од [[Италијанска ренесанса|Италијанската ренесанса]], а подоцна и во [[Грчка возобнова|Грчката возобнова]].
 
== Видете исто така ==
* [[Архиволт]]
* [[Дирек]]
* [[Листа на термини од класичната архитектура]]
 
== Наводи ==
*''Dictionary of Ornament'' од Philippa Lewis & Gillian Darley (1986) NY: Pantheon
{{Commonscat|Пиластри}}
[[ja:付柱]]
[[ka:პილასტრი]]
[[li:Pilaster]]
[[lt:Piliastras]]
[[lv:Pilastrs]]