Кодот на Да Винчи: Разлика помеѓу преработките

с
Бот Менува: hr:Da Vinčijev kod; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: uk:Код да Вінчі (роман))
с (Бот Менува: hr:Da Vinčijev kod; козметички промени)
| Name = Кодот на Да Винчи
| title_orig = The Da Vinci Code
| Image = [[СликаПодатотека:Kodot na da vinci.jpg]]
| caption = Македонска корица
| Author = [[Ден Браун]]
| illustrator =
| cover_artist =
| country = [[СликаПодатотека:Flag of the United States.svg|22px]] [[САД]]
| language = [[англиски]]
| series =
| genre = [[трилер]], [[крими]], [[фикција]], [[мистерија]]
| publisher = [[СликаПодатотека:Flag of the United States.svg|22px]] [[Doubleday]]<br />[[СликаПодатотека:Flag of Macedonia.svg|22п]] [[Кафе-книжара Три]]
| release_date = [[СликаПодатотека:Flag of the United States.svg|22px]] [[18 март]] [[2003]]<br />[[СликаПодатотека:Flag of Macedonia.svg|22п]] [[2004]]
| pages = [[СликаПодатотека:Flag of Macedonia.svg|22п]] 474
| glavni_likovi = Роберт Ленгдон
| isbn =
'''''Кодот на Да Винчи''''' (англиски: The Da Vinci Code) е четвртиот роман на американскиот писател Ден Браун. Романот набрзо стана една од најпродаваните книги на сите времиња.
 
== Содржина ==
Во текот на својата службена посета на Париз, харвардскиот стручњак за симбологија Роберт Ленгтон дознава дека во Лувр бил убиен стариот кустос, а до неговиот труп бил најден еден загадочен код. Обидувајќи се да ја решат бизарната загатка, Ленгтон и француската специјалистка за криптологија Софи Неве, постепено сфаќаат дека трагите за решението се скриени во делата на Леонардо Да Винчи. Сè ќе се искомплицира дополнително кога Ленгтон ќе ја открие вчудовидувачката алка: покојниот кустос бил поврзан со Сионскиот приориум, вистинско тајно друштво чии членови биле [[Сер Исак Њутн]], [[Ботичели]], [[Виктор Иго]], [[Леонардо да Винчи]] и многу други. Ленгтон се сомнева дека се наоѓаат во лов на историска тајна и, ако не успеат да ја дешифрираат загатката, тајната на Сионскиот приориум и древната вистина ќе бидат загубени засекогаш.
 
== Тајната на Светиот Грал ==
[[СликаПодатотека:Da Vinci The last supper detail Da Vinci code.jpg|десно|мини|300п|Детал од „[[Тајната вечера (слика)|Тајната вечера]]“, на Леонардо Да Винчи.]]
Во книгата, ликот Ли Тибин и објаснува на Софи Неве дека фигурата во сликата „[[Тајната вечера (слика)|Тајната вечера]]“ на десната страна од [[Исус Христос|Исус]] не е [[апостол Јован|апостолот Јован]], туку [[Марија Магдалена]]. Според книгата, Марија Магдалена му била сопруга на Исус Христос и била бремена кога Исус бил распнат. Како што може да се забележи, на масата нема чашка (а речено е дека [[Светиот Грал]] се појавува на таа вечера), што покажува дека [[Леонардо да Винчи]] знаел дека всушност Марија Магдалена била Светиот Грал (носителот на крвта на Исус). Се вели дека оваа теорија уште повеќе е потврдена со тоа што Исус и Марија се така седнати што просторот меѓу себе го прават како буквата “V”, а тој симбол е ознака за светата женственост. Јован не се појавува на сликата бидејќи е интерпретација на „ученикот што Исус го сакал“, код за Марија Магдалена. Во книгата исто така се спомнати и облеките на Исус и Марија, кои очигледно се сосема спротивни една со друга. Исус носи црвена блуза со сина кралска наметка, а Јован/Марија носи сина кралска блуза со црвена наметка. Исто така, ако го/ја поместите Јован/Марија на десно од Исус, ќе видите како главата совршено стои на рамото на Исус.
 
Според книгата, Тајните за Гралот се поврзани со Леонардо да Винчи. Леонардо бил член на Сионскиот Приориум и ја знаел тајната за Гралот. Тајната ја открил во Тајната вечера.
 
== Филм ==
''Главна статија: [[Кодот на Да Винчи (филм)]]''
 
[[he:צופן דה וינצ'י]]
[[hi:द विन्ची कोड]]
[[hr:Da VincijevVinčijev kod]]
[[hu:A da Vinci-kód]]
[[id:The Da Vinci Code]]