Разлика помеѓу преработките на „Денис Мењшов“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: sr:Денис Мењшов)
{{Инфокутија Велосипедист
|име = Денис МенчовМеншов
|слика = Denis Menchov 2.jpg
|опис =
|прекар =
|цело име = Денис Николаевич МенчовМеншов
|роден(а)-датум = [[25 јануари]] [[1978]]
|роден(а)-место = [[Орел]], [[Русија]]
|псоледна промена = [[7 јули]] [[2009]]
}}
'''Денис Николаевич МенчовМеншов''' ([[руски]]: Денис Николаевич Меньшов) (роден на [[25 јануари]] [[1978]] во [[Орел]]) е [[Русија|руски]] велосипедист. Како професионалец се натпреварува од 2000 година. Според главната поделба во велсипедизмот, тој е познат како специјалист за брдски етапи. Во својата кариера има остварено неколку значајни победи, како што се двете победи на [[Вуелта Еспања|Трката околу Шпанија]] (во 2005 и 2007) и победата на [[Џиро ди Италија|Трката околу Италија]] во 2009. Најдобар пласман на [[Тур де Франс|Трката околу Франција]] (''Tour de France'') му е четвртото место во 2008.
 
Од 2000 до 2004, МенчовМенчшов настапуваше за шпанскиот клуб [[Банесто]], а од 2005 настапува за холандскиот клуб [[Рабобанк]].
 
== Надворешни врски ==