Разлика помеѓу преработките на „ГНУ/Линукс“

Одземени 10 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Најважната работа за ГНУ/Линукс е тоа што тој е [[Слободен Софтвер]]. Ова значи дека можете да го користите за било каква намена. Можете бесплатно да правите копии од софтверот и да им ги дадете на пријателите. Можете да го погледнете изворниот код на софтверот за да видите како тој работи или пак за да поправите некои грешки. Тоа се слободите кои доаѓаат со слободниот софтвер.
 
[[Категорија:ИнформатикаЛинукс]]
 
[[als:Linux]]
13.850

уредувања