Разлика помеѓу преработките на „Пантеон (Рим)“

Додадени 13 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с
| wiki articles=[[Марко Випсаниј Агрипа]], [[Адријан]], [[Аполодор Дамаски]]
|}}
'''Пантеонот''' во Рим (од грч. Πάνθειον = за сите богови) е една од најдобро сочуваните монументални згради од антиката. Изграден е во 125. год. и оттогаш е во постојана употреба. Првобитно бил изграден од Маркус Агрипа, конзул на Рим, во 27.г.п.н.е. година пне, но по уништувањето од пожар во 80.г. година, бил целосно обновен од императорот Хадријан[[Адријан]] во 125. година од новата ера. Со сигурност не се знае дали Пантеонот навистина служел како храм на сите божества или само за некои од нив.
 
Пантеонот е огромна градба, која се состои од влезен правоаголен дел кој се потпира на колонада од столбови, и главен цилиндричен дел покриен со купола. На врвот куполата е отворена, отворот е со дијаметар од 6 m, и кога врне дождот паѓа во храмот. Висината на куполата е 43,3 m, исто како и нејзината ширина. Огромната бронзена порта на влезот е оригинална, од античко време. Во своето време, Пантеонот бил импозантна градба, и бил инспирација за градителите во ренесансата од 13.-14. век кога за првпат се направени и поголеми градби.
 
Една од причините што Пантеонот не бил уништен како многу други пагански градби од страна на [[христијани]]те, е што од [[VII век]] до денешен ден функционира како [[црква]]. Во него се погребани италијанските кралеви [[Умберто I]] и [[Виторио Емануеле II]], како и познатиот сликар од XVI век [[Рафаел]].
[[Категорија:Римска митологија]]
[[Категорија:Пантеони]]
 
 
{{ист-никулец}}