Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Додадени 37 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: arz:روبيرت كوخ; козметички промени
(+кат)
с (Бот Додава: arz:روبيرت كوخ; козметички промени)
[[СликаПодатотека:RobertKoch cropped.jpg|десно|thumb|Роберт Кох.]]
'''Роберт Кох''' ([[11 декември]], [[1843]] – [[27 мај]], [[1910]]) бил [[Германија|германски]] лекар. Неговото значење за развитокот на [[медицина]]та, [[наука]]та и човековото знаење воопшто се состои во следното:
*изолирањето на ''[[Bacillus anthracis]]'' ([[1877]])
*изолирање на [[бацил]]от на [[туберкулоза]]та ([[1882]])
[[af:Robert Koch]]
[[ar:روبرت كوخ]]
[[arz:روبيرت كوخ]]
[[bg:Роберт Кох]]
[[bn:রবার্ট কখ]]