Разлика помеѓу преработките на „2 август (настани)“

Додадени 30 бајти ,  пред 11 година
slika?
с (Бот: background-color: white --> transparent)
(slika?)
[[Податотека:22cento42.jpg|right|120px|Методија Андонов - Ченто]]
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[338 п.н.е.]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1944]] 
|Во манастирот [[Свети Прохор Пчински]] кај [[Куманово]], во присуство на 122 преставници на македонскиот народ е одржано Првото заседание на Антифашистичкото собрание на Македонскиот народ ([[АСНОМ]]). На заседанието, воВо согласност со одлуките на [[АВНОЈ]], е потврдена општествено-правната положба на [[Македонија]] е потврдена како рамноправна федерална држава во рамките на [[СФРЈ|ДФ Југославија]]. Притоа АСНОМ е конституиран како највисок законодавен и извршен орган на народната власт на чело со [[македонскиотМетодија Андонов народ- Ченто]] ''(на сликата)'', а [[македонскиот јазик]] е воведен како службен јазик во Македонија.
|-
|valign="top" align="right"|[[1991]] 
4.318

уредувања