Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

нема опис на уредувањето
[[Податотека:ДПМ лого.png|thumb|200px|right|]Лого на ДПМ.]]
{{Мак-никулец}}
 
'''Друштвото на писателите на Македонија''' (ДПМ) е здружение на [[писател]]ите од [[Република Македонија]]. Од [[мај]] [[2006]] функцијата претседател на ДПМ ја врши [[Јован Павловски]], кој пред десетина години два мандата беше на челната позиција на ДПМ.
 
 
*[http://www.dpism.org.mk/ Официјална страница на Друштвото на писателите на Македонија]
 
{{Мак-никулец}}
 
[[Категорија:Македонска литература]]