Разлика помеѓу преработките на „18 август (настани)“

Додадени 608 бајти ,  пред 11 година
нови стари настани, слика
с (Бот: background-color: white --> transparent)
(нови стари настани, слика)
[[Податотека:Nikola martinoski.jpg|right|100px|Никола Мартиновски]]
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1201]] 
|Основан е градот [[Рига]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1572]] 
|Во [[Париз]] се венчале [[Анри IV]] од Навара и Маргарита де Валоа, во обид да се помират [[католиците]] и [[протестанти]]те. Обидот не успеал, бидејќи само неколку дена подоцна се случила [[Бартоломејската ноќ]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1917]] 
|Голем пожар во [[Солун]] уништува 32% од градот и остава преку 70,000 луѓе без покрив над главата.
|-
|valign="top" align="right"|[[1958]] 
|Во [[САД]] испечатен е објавен контроверзниот роман на [[Владимир Набоков]] - ''[[Лолита]]''.
|-
|valign="top" align="right"|[[1969]] 
4.318

уредувања