Разлика помеѓу преработките на „Фриз“

Додаден 1 бајт ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: es:Friso, pl:Fryz Mijenja: fr:Frise (architecture))
с
Во [[архитектура]]та, '''фриз''' е широкит средишен дел на [[перваз]]от кој може да биде неукрасен или — кај [[Јонски ред|Јонкскиот]] и [[Коринтски ред|Коринтскиот]] ред — украсен со [[барелјеф]]и. Кај астиларниот ѕид фризот лежи на [[архитрав]]от и врз него има [[ѕиден украс|ѕидни украси]] од [[корниз (архитектура)|корнизот]].
 
Кај ентериерите, фризот во една соба е дел од ѕидот над лајсната засликиза слики и под крунските декорации. Како додаток, фризот е долг појас од [[сликарство|насликани]], [[скулптура|извајани]] или [[калиграфија|калиграфирани]] украси на таква положба, над хоризонталното видно поле. Фризните украси може да прикажуваат свени во ред дискретни плочи.
 
'''Пулвинираниот фриз''' ('''pulvino''') е конвексен во пресек. Ваквите фризови биле одлика на северниот [[маниризам]] во 16-тиот век, особено кај помошните фризови. Истиот бил често употребуван кај [[внатрешна архитектура|внатрешната архитектура]] и [[мебел]]от.