Разлика помеѓу преработките на „17 август (настани)“

с
нема опис на уредувањето
с (link)
с
|-
|valign="top" align="right"|[[1593]] 
|[[Османско царство|Турскиот]] [[султан]] [[Мурат III]] ѝ објавил војна на [[Австрија]], која траела 14 години,. aВојната ја окончалзавршува неговиот внук [[Ахмед I]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1807]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1999]] 
|[[Земјотрес]] со сила од 7,4 степени ја погодил [[Турција]], 30км30 km југоисточно од [[Истанбул]], при што загинале над 17.000 луѓе, а над половина милион останале без своите домови.
|}
<noinclude>