Разлика помеѓу преработките на „17 август (настани)“

Додадени 418 бајти ,  пред 11 година
нови стари настани
с (Бот: background-color: white --> transparent)
(нови стари настани)
|-
|valign="top" align="right"|[[1593]] 
|[[Османско царство|Турскиот]] [[султан]] [[Мурат ВториIII]] иѝ објавуваобјавил војна на [[Австрија]], која траетраела 14 години, a ја окончал неговиот внук [[Ахмед I]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1807]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1962]] 
|[[Петер Фехтер]] станувастанал првата жртва на [[Берлински ѕид|Берлинскиот ѕид]] - застрелан е додека се обидуваобидувал да ја напушти [[Источна Германија]] и да премине на западната страна од [[Берлин]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1998]] 
|[[САД|Американскиот]] [[претседател]] [[Бил Клинтон]] на снимена изјава признава дека имал „''неприкладна физичка врска''“ со стажистката во [[Белата куќа]] [[Моника Левински]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1999]] 
|[[Земјотрес]] со сила од 7,4 степени ја погодил [[Турција]], 30км југоисточно од [[Истанбул]], при што загинале над 17.000 луѓе, а над половина милион останале без своите домови.
|}
<noinclude>
4.318

уредувања