Разлика помеѓу преработките на „Паметна картичка“

Додадени 568 бајти ,  пред 11 година
standardi
с (Бот менува: Image -> Податотека)
(standardi)
[[Податотека:Carte vitale anonyme.jpg|thumb|200px|right|Смарт картичка во Францускиот здравствен систем.]]
'''Паметна картичка''' '''чип картичка''', или '''картичка со интегрирано коло''' (англиски: '''smart card''', '''chip card''', или '''[[integrated circuit|integrated circuit(s)]] card''' ('''ICC''')), е картичка со џебна големина во која е вградено интегрирано коло кое може да процесира информации. Тоа значи може да прима, процесира и праќа податоци. Постојат два главни вида на ICC картички. [[Мемориска картичка|Мeмориски картички]] (англиски: [[Memory card]]) - кои во себе содржат мемориски компоненти и можеби некој специфичен безбедносен механизам. [[Микропроцесорска картичка|Микропроцесорските картички]] (англиски: [[Microprocessor card]]) - покрај мемориски компоненти во себе содржат и микропроцесорски компоненти. Картичката е направена од пластика, најчесто од [[Поливинил хлорид|PVC]], но понекогаш и од [[Acrylonitrile butadiene styrene|ABS]]. Во картичката може да биде втиснат [[Холографија|холограм]] со цел да се намалат можностите за фалсификување.
 
Постојат два главни вида на ICC картички:
*[[Мемориска картичка|Мeмориски картички]] (англиски: [[Memory card]]) - кои во себе содржат мемориски компоненти и можеби некој специфичен безбедносен механизам.
*[[Микропроцесорска картичка|Микропроцесорските картички]] (англиски: [[Microprocessor card]]) - покрај мемориски компоненти во себе содржат и микропроцесорски компоненти.
 
Картичката е направена од пластика, најчесто од [[Поливинил хлорид|PVC]], но понекогаш и од [[Acrylonitrile butadiene styrene|ABS]]. Во картичката може да биде втиснат [[Холографија|холограм]] со цел да се намалат можностите за фалсификување.
 
==Стандарди==
* ISO/IEC 7810:2003[1] ги дефинира физичките карактеристики на картичките
* ISO/IEC 7813 ги дефинира дополнителните физички карактеристики на банковните картички
* ISO/IEC 7811 го определува начинот на снимање на податоци на магнетните картички
* ISO/IEC 7816 ги дефинира електричните контакти на чип картичката
 
== Преглед ==
== Историја ==
 
[[Категорија:ISO стандарди|7]]
[[Категорија:Паметна картичка]]
[[Категорија:Кабелска телевизија|П]]
4.318

уредувања