Разлика помеѓу преработките на „16 август (настани)“

Додадени 999 бајти ,  пред 11 година
нови стари настани
с (Бот: background-color: white --> transparent)
(нови стари настани)
[[File:Elvis Presley 1970.jpg|right|100px|Елвис Присли во 1970.]]
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1896]] 
|НаВо [[АљаскаЈукон]], најсеверниотсеверозападниот дел на [[САДКанада]], откриено е злато кое потикнапоттикнало десетици илјади авантуристи да тргнат пово негопотрага, во тнр. ''златна треска''.
|-
|valign="top" align="right"|[[1914]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1938]] 
|Во [[Њујорк]] почна ''Вториот светски младински конгрес''. По повеќедневно заседание, конгресот го усвои познатиот „''Њујоршки договор за мир''“, што го потпишаа претставниците на младината од 54 земји.
|-
|valign="top" align="right"|[[1960]] 
|[[Кипар]] стекнал независност од [[Велика Британија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1960]] 
|[[Џозеф Китингер]] скокнал со падобран над [[Њу Мексико]] на висина од 31.330 метри, со што поставил три сеуште актуелни рекорди: највисок скок, најдолг слободен пад и најголема брзина на човек без летало.
|-
|valign="top" align="right"|[[1977]] 
|[[Елвис Присли]], кралот на [[рок ен рол]]от ''(на сликата)'', починал од предозираност со дрога во својот дом во [[Грејсленд]] на 42 години.
|-
|}
<noinclude>
4.318

уредувања