Разлика помеѓу преработките на „Франција на Олимписките игри“

нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: '''Франција''' за прв пат учествувала на [[Летни олимписки игри - 1896|Летните олимписки и...)
 
'''[[Франција]]''' за прв пат учествувала на [[Летни олимписки игри - 1896|Летните олимписки игри во 1896]] година кои се одржале во [[Атина]], и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал, и покрај тоа што учеството на Алберт Кораја како единствен претставник на Франција во [[1904]] година е под знак прашалник бидејќи некои извори го сметаат како дел од селекцијата на САД.
 
 
На [[Зимски олимписки игри|Зимските олимписки игри]] Франција за прв пат учествувала во [[1924]] година, и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал.
 
Франција била пет пати домакин на овие натпреварувања:
 
*[[Летни олимписки игри - 1900]] во [[Париз]]
*[[Зимски олимписки игри - 1924]] во [[Шамони]]
*[[Летни олимписки игри - 1924]] во Париз
*[[Зимски олимписки игри - 1968]] во [[Гренобл]]
*[[Зимски олимписки игри - 1992]] во [[Албервил]]
 
Заклучно со [[2008]] година, [[Франција]] има освоено вклуно 719 медали, од кои 636 на летните и 83 на зимските.
 
Националниот олимписки комитет на Франција ''(-{Comité National Olympique et Sportif Français}-)'' бил основан од страна на [[МОК]] во [[1894]] година.