Разлика помеѓу преработките на „Јована I Кастиљска“

с
с (средување)
 
==Титули и кралство==
Најпрвин била инфанта од [[Кастилја]] и [[Арагон]], подоцна надвојвотка од [[Астурија]], војвотка од [[Бургундија]] и [[Брабант]] и грофица од [[Фландрија]]. По смртта на својата мајка, [[Изабела I Кастилјска]], станала кралица на [[Кастилја]], и [[Леон]], [[Галиција]], [[Гранада]], [[Севилја]], [[Мурсија]], [[Гибралтар]] и [[Канарските острови]]. Била кралица и на [[Шпанска западна Индија|западна Индија]] (1504-1555), како и на [[Навара]], [[Неапол]] и [[Сицилија]] (1516-1555). Таа исто така имала и други титули како кнегиња од [[Барселона]] и господарка од [[Бискаја]]. Сите титули ги наследила од своите родители, Изабела I Кастилјска и [[Фернандо II Арагонски]] и со своето доаѓање на власт на [[16 јануари]] [[1516]], практично ја обединила круната на [[Шпанија]]. Иако била прогласена за ментално неспособна и била затворена во [[Тордесиљас]], формално владеела заедно со својот син [[Карло V (Свето римско царство)|Карло I (Шпанија)]], сè до својата смртсмртта во 1555.
 
== Семејство ==
4.318

уредувања