Разлика помеѓу преработките на „Филип V Македонски“

нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[Податотека:Philip V of Macedon.jpg|thumb|200px|'''Монета на Филип V Македонски со неговиот лик''']]
 
'''Филип V Македонски''' ебил [[Кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Античка Македонија]] од династијата на [[Антигониди]]те. Син е на [[Деметриј II]]. Роден е околу 238 п.н.е. и имал едвај 9 години кога татко му умрел.