Разлика помеѓу преработките на „Казабланка (филм)“

Додадени 1.342 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: bs:Casablanca (film))
 
Иако филмот претставува едно од најголемите остварувања на седмата уметност, со докажани актери и првокласни сценаристи, никој за време на продукцијата не очекувал ''Казабланка'' да биде нешто повеќе од просечно; <ref>{{цитирана веб страница | url = http://rogerebert.suntimes.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/19960915/REVIEWS08/401010308/1023 | last = Ebert | first = Roger | title = Казабланка (1942) | date = [[15 септември]] [[1996]]}}</ref> тој бил само еден од многуте филмови создадени од Холивуд секоја година. Филмот имал цврст, спектакуларен успех при првите прикажувања, користејќи го публицитетот на инвазијата на Сојузниците во Северна Африка. И покрај големиот број на различни сценаристи кои напорно и брзо сакале да адаптираат неприкажана театарска претстава на големото платно со цел да се забрза продукцијата, како и првата романтична главна улога на Богарт, ''Казабланка'' освои три [[Оскар|оскари]] во 1943, вклучувајќи оскар за најдобар филм. Ликовите, цитатите и музиката денес имаат статус на легендарност. Филмот постојано рангира близу врвот на листите на најдобрите филмови на сите времиња.
 
Популарност Големата на филмот се гледа Во големиот број награди кои ова ремек дело ГИ има освоено. Мегју нив се, 8 номинации за Оскара од кои освојува три: Најдобар Биоскоп, Најдобра Режија и сценарио Најдобро.
Во 1999 се најдува на 2 место, е пред него само "Цитизен Кане", топ 100 на листати на Американскиот Филмски Институт. Во 2007 на оваа листа "Казабланка" се најду на третото место. Пред него се "Цитизен Кане" на прво и "Тхе кум" на второ место како најдобри филмови на сите времиња.
Во 2006 година на сценариото "Казабланка" Во Категорија на 101 сценарију избрано е најдобро за сценарио на сите времиња.
репликата од филмот "Play it Sam, Play "As Time Goes By ", се наогја на 28 место на Топ 100 реплика на сите времиња избрани од Американскиот Филмски Институт.
 
== Референци ==
Анонимен корисник