Разлика помеѓу преработките на „Еми (награда)“

Додаден 31 бајт ,  пред 11 година
с
Бот Додава: tt:Эмми; козметички промени
с (Бот менува: оддржу... -> одржу..., Image -> Податотека)
с (Бот Додава: tt:Эмми; козметички промени)
== Историја на наградите ==
 
Првите манифестација по повод доделувањето на Еми наградите се одржува во ''Hollywood Athletic Clubs'' на [[25 јануари]] [[1949]] година. Името „Еми“ е феминизација на името „Ими“, прекарот искористен да ги опише раните телевизиски [[катодна цевка|катодни цевки]]. [[Ширли Динсдејл]] е добитник на првата Еми награда на првата церемонија. Кипот за наградата Еми изгледа како жена со крилја која држи атом, што со време се претвори во симбол на стремежот на телевизиската академија да ја воздигне уметноста и во свои рамки. Кипот е изграден од инжинерот Луис Мек Манус.
 
== Видови Еми награди ==
 
=== Еми награди за ударни термини ===
 
Се доделуваат на американски телевизиски програми што одат во ударен термин. Церемониите во главно се одржуваат во средината на [[јуни]] и се емитуваат на каналите ''[[Еј-Би-Си|ABC]]'', ''[[Си-Би-Ес|CBS]]'', ''[[Ен-Би-Си|NBC]]'' и ''[[Фокс|Fox]]''.
 
=== Дневни Еми награди ===
 
Претставуваат награди што се доделуваат на секојдневните американски телевизиски сапуници, ток шоуа, квизови и детски емисии. Првата ''Дневна Еми награда'' е доделена во [[1972]] година.
 
=== Спортски Еми награди ===
 
Претставуваат награди кои се доделуваат на американските спортски телевизиски емисии. Церемонијата се одржува секоја пролет, најчесто последните две недели од [[април]] или првата недела од [[мај]].
 
=== Технолошко-инжинерски Еми награди ===
 
Претставуваат награди кои се доделуваат на индивидуалци, компании или научни институции кои помогнале во развојот на телевизиската техника и технологија.
 
=== Регионални Еми награди ===
 
Претставуваат локални Еми награди кои се доделуваат на регионалните американски телевизиски простори. Овие награди се помалку гламурозни.
 
=== Меѓународни Еми награди ===
 
Претставуваат награди кои се доделуваат на најдобрите телевизиски програми во [[САД]]. Секоја програма која е номинирана се емитира на фестивалот во [[Њујорк]] еден ден пред доделувањето на наградите.
 
=== Останати Еми награди ===
 
*Национални телевизиски вести и документарни емисии
*Боб Хоуп Хуманитарна награда
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.emmys.org Еми награди за ударни термини]
**[http://www.emmys.org/awards/rulesnprocedures.php Официјалните правила и процедури достапни во PDF формат]
[[th:รางวัลเอ็มมี]]
[[tr:Emmy Ödülleri]]
[[tt:Эмми]]
[[vi:Giải Emmy]]
[[zh:艾美奖]]