Разлика помеѓу преработките на „Големи мачки“

Додадени 10 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: sh:Velike mačke; козметички промени
с (Бот Додава: sh:Velike mačke)
с (Бот Додава: sh:Velike mačke; козметички промени)
| subdivision_ranks = Родови
| subdivision =
''[[Neofelis]]''<br />
''[[Panthera]]''<br />
''[[Uncia]]''<br />
}}
 
Друго истражување базирано на ДНК укажало дека редоследот на одвојувањето на гранките било најпрво ''[[Тигар|Panthera tigris]]'', потоа ''[[Јагуар|Panthera onca]]'', ''[[Лав|Panthera leo]]'' и на крај двата сестрински вида ''[[Леопард|Panthera pardus]]'' и ''[[Снежен леопард|Panthera uncia]]''<ref name="Yu2005"> {{en}}Yu L, Zhang YP.(2005) Phylogenetic studies of pantherine cats (''Felidae'') based on multiple genes, with novel application of nuclear beta fibrinogen intron 7 to carnivores. Mol. Phylogenet. Evol. 35(2):483-495</ref>. За да се потврдат овие резултати треба да се направат уште истражувања.
 
== Видови ==
* Подфамилија '''Pantherinae'''<ref name="Kit">{{en}}{{цитирано списание | author = Kitchener, A., ''et al.'' | title = Geographical Variation in the Clouded Leopard, ''Neofelis nebulosa'', Reveals Two Species | journal = Current Biology | volume = 16 | issue = 23 | pages = 2377–2383 | date = [[2006-12-05]] | doi = 10.1016/j.cub.2006.10.066}}</ref>
** Род ''[[Panthera]]''
 
 
== Референци ==
{{reflist}}