Разлика помеѓу преработките на „Без’рбетници“

Додадени 18 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: jv:Invertebrata; козметичке промене
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот Додава: jv:Invertebrata; козметичке промене)
Сепак, животните еволуирале од праживотните (одредени динофлагелати), и затоа името на овој таксон е соодветно. Првите животни се оние од без‘рбетните типови [[Сунѓери|''Porifera'']] и [[Жаркари|''Cnidaria'']]. Кај сунѓерите се уште се огледува консолидацијата на едноклеточните динофлагелати во многуклеточен организам (клеточен степен на телесна организација) и затоа се означени како ''Parazoa'', односно бесткивни животни, додека кај жаркарите веќе почнува потесното поврзување на клетките во [[Ткиво|ткива]] (''Eumetazoa'' или ткивни животни).
 
=== Типови на без‘рбетни животни ===
 
Постојат околу 35-40 видови на животински [[Тип (биологија)|типови]] во зависност од авторот на систематиката. Некои најпознати без‘рбетни типови на животни се:
[[it:Invertebrata]]
[[ja:無脊椎動物]]
[[jv:Invertebrata]]
[[ka:უხერხემლოები]]
[[kk:Омыртқасыздар]]