Разлика помеѓу преработките на „Окултизам“

Одземени 37 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Шаблон:Окултизам}}
'''Окултизам''' потекнува (од [[латинскиЛатински јазик|лат.]]от збор ''occultus'' што значи; таен или, скриен. Окултизам) всушност претставува окултна наука (т.е., "таинствена„таинствена наука"наука“) за натсетилните појави како на пример: [[спиритизам]], [[хиромантија]], [[астрологија]], и [[теозофија]].
 
Окултизмот се вклучува во верување во натприродни и таинствени сили во природата[[природа]]та и во човекот[[човек]]от.
 
 
Окултизмот се вклучува во верување во натприродни и таинствени сили во природата и во човекот.
{{никулец}}
[[Категорија:Езотерија]]
Анонимен корисник