Разлика помеѓу преработките на „Птоломеј II Керавн“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: eu:Ptolomeo Zerauno)
'''Птоломеј II Керавн''' (? - [[279 п.н.е.]]) бил [[кралеви на Античка Македонија|крал]] на [[Македон]]ија од [[281 п.н.е.]] до [[279 п.н.е.]].
 
Бил најстар син на [[Птоломеј I Сотир]] (владетел на [[Египет]]) и неговата трета жена Евридика (ќрка на [[Антипатар]]). Неговиот помлад брат, исто по име Птоломеј, станал престолонаследник и, во [[282 п.н.е.]], седнал на престолот како [[Птоломеј II Филаделф|Птоломеј II]]. Птоломеј Керавн го напуштил Египет и пристигнал на дворот на [[Лизимах]], кралот на [[Тракија]], [[Македон]]ија, и дел од [[Мала Азија]]. Неговата полусестра [[Арсиноја II]] била жена на Лизимах.