Харалампие Поленаковиќ: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(А сега на која страница ке тролувате?)
Нема опис на уредувањето
{{без извори}}'''Харалампие Поленаковиќ''' ([[Гостивар]], [[30 јануари]] [[1909]] - [[Скопје]], [[15 февруари]] [[1984]]) е еден од основоположниците на историјата на македонската литература, долгогодишен професор на Филолошкиот факултет во Скопје и еден од првите членови на [[МАНУ]].<ref>[http://www.nuubbt.uklo.edu.mk/index.php?view=article&catid=52%3A2009-03-03-08-09-19&id=165%3A-3001-2009-&format=pdf&option=com_content&Itemid=61 ''Кратка Биографија напишана од Јанакиевски Зоран '']</ref>
 
Харалампие Поленаковиќ е автор на голем број трудови од областа на македонската уметност и народна литература, како и од областа на литературите на другите словенски народи. Неговиот научен опус опфаќа повеќе од 1.000 библиографски единици.<ref>[http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=12E74973B002064884A237D1C4B906E1 ''Промовирани Избраните дела од Харалампие Поленаковиќ во седум тома''] - [[Утрински Весник]]</ref>