Џон Вилијамс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3.384 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Започнав за Џон Вилијамс.)
 
Нема опис на уредувањето
'''Џон Таунер Вилијамс''' (анг.( John Towner Williams) е Американскиамерикански композитор, диригент и пијанист. Во кариерата која трае шест децении има напишано некоимузика одмногу најпознататапознати филмови Неговата филмска музика која е една одпомеѓу најдобрата во холивудската хисторија,вкулушчувајќејгиисторија. Ја напишал музиката за филмовите: Војна на цвездите, Супермен, Сам дома, за првите три филмови за Хари Потер и филмовите на Стивен Спилберг. ВклучувајќејгиПотоа иза серијалот за Индијана Џонс, за Шинлеровата листа, Е.Т., Паркот Јура анди Ајкула.Исто така ВилијамсТој е и добитник на пет оскари, четири златни глобуси и седум БАФТА награди за најдобра музика.
 
==Надворешни врски==
*{{imdb name|id=0002354|name=John Williams}}
*[http://www.jwfan.com/ John Williams Fan Network]
*[http://musicby.jw-music.net/ Music by John Williams]
*[http://www.mahawa.jw-music.net/early/touch.htm The John Towner Touch (1957)] (First solo album)
*[http://www.johnwilliams.org The John Williams Web Pages]
*[http://www.johnwilliamscomposer.com John Williams Official Site]
*[http://www.hollywoodbowl.com/misc/halloffame.cfm/ Hollywood Bowl's Hall of Fame]
*[http://jw-music.net/ John Williams Music Network]
* {{musicbrainz artist|id=53b106e7-0cc6-42 cc-ac95-ed8d30a3a98e|name=John Williams}}
*[http://www.soundtrackguide.net/?content=search&pattern=Williams&column=composer John Williams] at Soundtrackguide.net
*[http://www.soundtrack.net/composers/database/?id=231 John Williams] on SoundtrackNet
*[http://www.soundtrackcollector.com/catalog/composerdetail.php?composerid=9 John Williams Discography] at SoundtrackCollector.com
*[http://mahawa.jw-music.net/start.htm The John Williams Collection]
*[http://www.stagepass.com/groupartist/artist_items.hperl?Artist=Williams%2C+John John Williams Sheet Music and Scores]
*[http://www.filmscoremonthly.com/articles/2007/30_May---Timelines_John_Williams_Part_One.asp][http://www.filmscoremonthly.com/articles/2007/06_Jun---Timelines_John_Williams_Part_Two.asp][http://www.filmscoremonthly.com/articles/2007/14_Jun---Timelines_John_Williams_Part_Three.asp][http://www.filmscoremonthly.com/articles/2007/20_Jun---Timelines_John_Williams_Part_Four.asp][http://www.filmscoremonthly.com/articles/2007/27_Jun---Timelines_John_Williams_Part_Five.asp][http://www.filmscoremonthly.com/articles/2007/05_Jul---Timelines_John_Williams_Part_Six.asp] A series of six articles from Film Score Monthly that examine Williams' whole career
*[http://www.nytimes.com/2005/05/23/movies/23tomm.html?_r=1&oref=slogin Critical review of Williams' career by Anthony Tommasini] at New York Times (2005)
 
 
<!-- Please do not add categories for project on which Williams has worked as composer, such as "Category:Superman music." Per [[WP:OC]] we do not categorize people based on their projects or performances. -->
[[Категорија:Филм]]
[[Категорија:Филмска музика]]
 
[[bg:Джон Уилямс]]
[[ca:John Williams]]
[[cs:John Williams]]
[[cy:John Williams (cyfansoddwr)]]
[[da:John Williams]]
[[de:John Williams (Komponist)]]
[[es:John Williams (compositor)]]
[[fa:جان ویلیامز]]
[[fr:John Williams (compositeur)]]
[[ga:John Williams (cumadóir)]]
[[gl:John Williams]]
[[ko:존 윌리엄스 (작곡가)]]
[[hr:John Williams]]
[[is:John Williams]]
[[it:John Williams (compositore)]]
[[he:ג'ון ויליאמס (מלחין)]]
[[ka:ჯონ უილიამსი]]
[[la:Ioannes Towner Williams]]
[[hu:John Williams]]
[[nl:John Williams (componist)]]
[[ja:ジョン・ウィリアムズ (作曲家)]]
[[no:John Williams]]
[[pl:John Williams]]
[[pt:John Williams]]
[[ro:John Williams (compozitor)]]
[[ru:Уильямс, Джон (композитор)]]
[[simple:John Williams]]
[[sk:John Williams]]
[[sl:John Towner Williams]]
[[fi:John Williams (säveltäjä)]]
[[sv:John Williams]]
[[th:จอห์น วิลเลียมส์]]
[[tr:John Williams]]
[[uk:Джон Вільямс]]
[[vi:John Williams]]
[[zh:約翰·威廉斯 (作曲家)]]