Дуло: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Дуло''' е името на родот, од којштокој што произлегуваат раните владетели на [[прабугари]]те. Од овој род сасе [[Кубрат]], основателот на [[Стара Велика Бугарија]], уште извесна како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]], [[Алцек]], [[Кубер]] и [[Аспарух]], којшто ја основал денешната [[Бугарија]].
 
[[Категорија:Историја на Бугарија]]
13.850

уредувања