Дуло: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Дуло''' е името на родот, отод којшто произлегуваат раните владетели на [[прабугари]]те. Од овој род са [[Кубрат]], основателот на [[Стара Велика Бугарија]], уште извесна като [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]], [[Алцек]], [[Кубер]] и [[Аспарух]], којшто ја основал денешната [[Бугарија]].
 
[[Категорија:Историја на Бугарија]]
975

уредувања