Разлика помеѓу преработките на „Иекавски изговор“

Одземени 26 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: cs:Jekavština)
{{никулец}}
 
'''Ијекавски изговор''' (исто такаили '''јекавски изговор'')' е еден од изговорите коишто ги има во неколку [[словенски јазици]] или нивните [[Дијалект|дијалекти]]. Јазици во коишто има ијекавски изговор се: [[Српски јазик|српски]], [[Хрватски јазик|хрватски]], [[Бошњачки јазик|бошњачки]] и [[Црногорски јазик|црногорски]].
 
Ијекавскиот изговор на [[српски јазик|српскиот јазик]] е првиот кој е прифатен во книжевниот јазик и ја има најдолгата традиција во српскиот јазик. Со овој изговор е напишана голем дел од српската народна книжевност.
15

уредувања