Разлика помеѓу преработките на „Михаил Герџиков“

Додадени 59 бајти ,  пред 12 години
с
додадов шаблон анархизам
(+ кат)
с (додадов шаблон анархизам)
{{Шаблон:Анархизам}}
'''Михаил Герџиков''' ({{lang-bg|Михаил Герджиков}}) ([[Пловдив]], [[26 јануари]] [[1877]] година - [[Софија]], [[18 март]] [[1947]] година) е бугарски [[Анархизам|анархист]] и револуционер кој се вклучи во македонското народно-ослободително движење.
 
Средно образование учи во бугарската гимназија во [[Пловдив]]. Во [[1897]] година заминува за [[Швајцарија]], каде студира правни науки во [[Лозана]] и [[Женева]]. Еден е од најистакнатите претставници на анархистичкиот [[Македонски таен револуционерен комитет]]. Во учебната [[1899]]/[[1900]] година под името Тодор Луканов е учител во гимназијата во [[Битола]]. Во октомври [[1900]] година е четник во четата на [[Христо Чернопеев]] во [[Кукуш]]. По решение на ЦК определен е за претставник на [[ВМОРО|Организацијата]] во Одринскиот револуционерен округ, а подоцна и за ревизор на четите во источниот дел на [[Тракија|Одринско]]. Во текот на Преображенското востание во [[1903]] година практично раководи со Бојното тело и по негова команда е заземено селото Василико.
366

уредувања