Висла: Разлика помеѓу преработките

Додадени 62 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: th:แม่น้ำวิสตูล่า; козметичке промене
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: bat-smg:Vīsla)
с (Бот Додава: th:แม่น้ำวิสตูล่า; козметичке промене)
[[СликаПодатотека:Modlin spichlerz.jpg|350px|thumb|right|Висла крај [[Модлин]] ]]
 
'''Висла''' е најдолгата, најголемата и најважната река во [[Полска]]. Таа е и најдолгата река од сливот на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Должината на Висла е 1047 км. Изворот на реката се наоѓа на 1106 метри надморска височина, на западните падини од [[Барања Гура]] (Baraniа Górа - Овенска Планина) во планинскиот венец [[Бескид Шлонски]]. Годишниот просечен проток изнесува 1054 кубни метри во секунда, а максимална длабочина е 10m.
Загаденоста во Висла е многу голема:од 894 километри контролиран тек на реката дури 93% се прекумерно загадени, а 7% се од трета класа. Годишно од Висла во Балтичко Море се влеваат околу 2,2 милиони кубни метри речен отпад, од кои 5,000 тони сол дневно од рудниците за камен јаглен; во Висла исто така растe нивото на бактериолошко загадување.
 
== Потекло на името ==
 
Во античко време Висла била позната и опишувана од географите како Vistla и Vistula, а за нејзино најстаро име се смета Wīstlā. Корeните на името се барани во [[келтски]]от, [[германски]]от и [[словенски]]от, но со оглед на недостатокот на информации, ништо од тоа не е докажано.
[[sw:Vistula (mto)]]
[[szl:Wisła]]
[[th:แม่น้ำวิสตูล่า]]
[[tr:Vistül]]
[[uk:Вісла]]