Разлика помеѓу преработките на „Амазономахија“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: Image -> Податотека)
'''Амазономахија''' е приказ на легендарната битка помеѓу [[стари грциГрци|старите грциГрци]] и [[амазонкиАмазонки]]те. Овие чудни жени-воини во митовите биле победувани од јунаци како [[Херакле]] и [[Тезеј]], и го симболизирале триумфот на [[Стара Фрција|грчката]] или [[македон]]ската цивилизација над варварите, но истовремено биле предмет на сочувство и симпатија.
 
==Примери==