Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 77.78.11.206, вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
По поразот на војската на Персеј во [[Битка кај Пидна|Битката кај Пидна]] во [[168 п.н.е]], Македонија била поделена на четири републики од страна на римјаните. Во [[150 п.н.е]] човек по име [[Андриск]] тврдел дека е син на Персеј и го барал тронот на Македонија како крал '''Филип VI'''. Ова била причината за [[Четврта Македонска војна|Четвртата македонско-римска војна]] во која Андриск бил поразен од страна на римјаните и Македонија била припоена кон Рим ([[148 п.н.е]]).
 
[[Категорија:Историја наАнтичка Македонија]]
[[Категорија:Македонија]]