Разлика помеѓу преработките на „Дефетизам“

Одземени 17 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Брише: sv:Defaitism
с
с (Бот Брише: sv:Defaitism)
 
Овој термин најчесто се користи во контекст на војна: еден војник се смета за ''дефетист'' ако одбие да се бори затоа што смета дека битката ќе биде загубена или, пак, доколку смета дека не треба да се војува од некоја друга причина. Во истиот контекст, овој поим се користи за да се посочи на мислење според кое поразот е подобар од победата. Овој темин може да биде користен и во други сфери. На пример: [[политика]], [[спорт]], [[психологија]], [[филозофија]] и др.
 
[[Категорија:Политички теории]]
 
[[de:Defätismus]]
[[en:Defeatism]]
[[fi:Defaitismi]]
[[fr:Défaitisme]]
[[it:Disfattismo]]
[[ru:Пораженчество]]
[[sr:Дефетизам]]
[[fi:Defaitismi]]
[[sv:Defaitism]]
[[zh:失败主义]]
 
[[Категорија:Политички теории]]