Разлика помеѓу преработките на „Операција Оверлорд“

с
една запирка
(нова стр.)
 
с (една запирка)
'''Денот Д''' или '''Операција Оверлорд''' се нарекува воената инвазија на [[Сојузници од Втората светска војна|сојузниците]] од [[Англија]] врз [[Нормандија]], преку каналот [[Ла Манш]], која започнала на 6. јуни 1944. Ова била една од завршните операции од [[Втората светска војна]], со која започнала офанзивата на сојузниците врз силите на [[Нацистичка Германија]] од запад, и нивно постепено повлекување кон исток, кон Германија, од претходно окупираните територии на Франција, Бенелукс и Данска.
 
{{ист-никулец}}
4.318

уредувања